Katalog

Haas Automation Europe

Haas Automation Europe

  • DIN EN ISO 9001:2008

Haas Automation Europe

  • DIN EN ISO 9001:2008

19.05.2016 00:05

Hazırlıklı bir HTEC, öğrencisiz kalmaz

Belçika’nın Hollanda sınırında bulunan Maastricht yakınlarındaki Munsterbilzen kasabasında eğitim veren ve sertifikal

Belçika’nın Hollanda sınırında bulunan Maastricht yakınlarındaki Munsterbilzen kasabasında eğitim veren ve sertifikalı bir HTEC (Haas Teknik Eğitim Merkezi) olan Bilzen Yerel Ortaokulu, bünyesindeki Haas makineleri ile öğrencilere ve yerel sanayiye sıradan kolejlerin sunabileceğinden çok daha büyük avantajlar vaat ediyor. Dahası, Haas makinelerini kullanmak öyle eğlenceli ki, farklı akademik alanlardan öğrenciler bile Haas CNC imalat tezgahlarında kendilerini geliştirebiliyor.

Belçika’daki Bilzen Yerel Ortaokulu (PSSB) birkaç yıl öncesinde kadar bir Haas Teknik Eğitim Merkezi haline gelmekten ümidi kesmişti. Neyse ki öğretmen ve yerel yöneticilerin kararlı ve azimli çalışmaları Kasım 2014’te meyvelerini verdi. O günden bu yana ne okul ne de öğrenciler eski günleri arıyor.

PSSB Teknik İşler Direktörü Luc Valkeneers şöyle anlatıyor: “Birkaç yıl önce HTEC olmaya karar verdik ama mevcut atölyemizle bunun mümkün olmadığı yanıtını aldık. HTEC’in kriterleri çok katıydı. Biz de bazı önemli değişiklikler yaptık ve geçen yıl tatil döneminde Danimarka’da düzenlenen HTEC konferansına katıldık. İleriye dönük bu sağlam adım, Haas’a bu konuda ne kadar istekli olduğumuzu gösterdi. Sonunda HTEC sıfatını almaya hak kazandık ve geçen yıl Kasım ayında kapılarımızı açtık.”

PSSB ilk Haas makinesini, yaklaşık 10 yıl önce satın almış. Bugün ise atölyede, iki CNC işleme merkezi ve bir de CNC torna tezgahı olmak üzere üç Haas makinesi bulunuyor.

Okulun Haas makinelerinden sorumlu öğretmeni Danny Van de Voorde de “Burada her şeyi yapabiliyoruz. Gereken tüm makinelere sahibiz ve ihtiyacımız olan tek şey hayal gücü” diyor.

HTEC’te yapılan tüm ürünler, Mobil Okullar (www.mobileschool.org) adı verilen bir uygulama sayesinde gerçek hayatta kullanılıyor. Mobil Okul NPO, dünya genelinde gezici okul arabaları sunarak ve yerel sokak işçilerini eğiterek sokak çocuklarına yardımcı olmayı amaçlayan Belçika merkezli bir kuruluş. Mobil Okullar için gereken makine parçaları, PSSB’de Haas makineleri kullanılarak üretiliyor.

Latin Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa olmak üzere dört kıtadaki 38 Mobil Okula parça verdiklerini belirten Van de Voorde şöyle devam ediyor: “15 yıl sonra bugün, yeni bir prototipi daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin arka tekerlekler için bir fren parçası ürettik. Bazen yeni parçalar üzerine tartışırken öğrenciler benim gözümden kaçan bir şeyi fark edip parçanın daha kolay ve daha çabuk üretilmesini sağlayacak bir fikir ortaya atıyorlar. Öğrenciler ustalarını geçiyorsa daha ne istenir ki?”

Daha önce hiç imalat tezgahı kullanmamış bir öğrencinin Haas üzerinde bitmiş bir parça üretmeye başlaması için üç dersin yeterli olduğunu söyleyen Van de Voorde,

“Bu çok iyi bir şey çünkü öğrenciler doğal olarak yaptıkları işten hemen sonuç almak istiyorlar. Parçaların üretiminin tamamlanması altı ay sürse yaptıkları işe hevesleri azalabilir”

Valkeneers, “HTEC haline geldiğimizden beri çok farklı bir atölyeyiz. Her şeyi modernize ettik ve daha profesyonel bir ortam yarattık. Diğer okullar ve kolejler bizim ilerlememizi biraz kıskanıyor“ diyor ve gülerek ekliyor: “Öğrencilerini eğitim için bize göndermek isteyen okullar bile var!”

PSSB’de eğitim gören gençler 2-3 yıl Haas makinelerinde çalışıyor ve 18 yaşına gelip eğitimlerini tamamladıklarında bir ortaokul diploması verilerek mezun ediliyor. Eğitim kapsamında öğrenciler haftada toplam 7 saat makine eğitimi görüyor.

Valkeneers sözlerini şöyle sürdürüyor: “HTEC haline geldiğimizden beri öğrencilerin çalışmaya daha da hevesli olduklarını gördük. Bir proje onlara bağlılık kazandırmışsa ve henüz tamamlanmamışsa, çoğu zaman ders saatlerinden sonra da çalışmaya devam ediyorlar. Bazı günler planlı dersimiz olmuyor ama onlar yine de okula gelip makineler üzerinde çalışmak istiyorlar. Daha teorik derslerde sorun yaşayan öğrenciler, Haas makineleri üzerinde çalışırken hiçbir sıkıntı yaşamıyor. Bu hem bizi hem de onları çok memnun ediyor.”

PSSB’den başarılı bir şekilde mezun olan tüm öğrenciler için en önemli avantaj, bölgedeki birçok yerel fabrikadan birince teknisyen olarak iş bulma fırsatı. Örneğin yakınlardaki Genk şehrinde bulunan (ve sadık bir Haas kullanıcısı olan) GMF Genker Machinenfabriek şirketi, faaliyetlerine birkaç sene önce bir PSSB mezununu işe alarak başlamış. Bugün ise şirkette beş PSSB mezunu çalışıyor. Toplam sadece 15 çalışanı bulunan şirket, artık sadece PSSB öğrencilerini işe almakta kararlı.

HTEC programının da katkılarıyla PSSB, hem öğrencilerinin profesyonel bilgi, beceri ve motivasyonlarını artırmayı başarıyor hem de mezunlarıyla yerel iş gücü pazarının ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu ise bölgedeki şirketlerin büyümesine olanak tanıyarak, hem öğrencilere hem de işletmelere daha aydınlık bir geleceğin kapılarını açıyor.

Daha birkaç sene öncesine kadar HTEC sıfatını almak için gereken standartları karşılayamayan bir okul olarak, PSSB bugün işin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösteren mükemmel bir örnek.

Daha fazla haber

Haas Automation Europe, şirketin Yeni Nesil Kontrol Ünitesi (NGC) ile donatılmış tüm makineleri için...
Haas Automation Europe (HAE), Gene Haas Vakfı’nın (GHF) Avrupa’nın 15 ülkesindeki 38 okula yönelik o...
Haas Automation’ın çok popüler DT-1 Delme/Diş Açma Merkezi, 20.000 devirli inline direkt tahrikli işmiliyle donatı
Haas Automation Europe, 3 - 4 Kasım 2015 tarihlerinde Almanya’nın Stuttgart şehri yakınlarında düzenlenen HTEC (Ha
Haas Automation Europe, Gene Haas Vakfı’nın (GHF) 15 Avrupa ülkesinde toplam 61 okula 425.000 ABD doları (yaklaşık

19.05.2016 00:05

Mükemmel Ortaklar
Haas F1 Ekibi, yarış arabası bileşenlerinin üretimi ve modifikasyonu için Haas bayisine başvurdu. Haas Auto